I ove smo godine zajedno čitali naglas
Autor: Miljenko Ilić, 8. 12. 2020.

Povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige u školskoj je knjižnici pripremljeno provođenje različitih aktivnosti u  svrhu promicanja hrvatske knjige i kulture čitanja.

Obzirom na vrlo pozitivna višegodišnja iskustva i reakcije učenika nakon provedenih projekata čitanja naglas i ove je godine tijekom listopada, studenog i prosinca nastavljeno s navedenom aktivnošću. Tako je osmu godinu zaredom organiziran i ostvaren razredni projekt Čitajmo naglas, čitajmo zajedno! u kojem su sudjelovali učenici 4. a, 4. b i 4. c razreda. Za njegovo provođenje odabran je lektirni naslov Ivane Brlić-Mažuranić. Voditeljica projekta bila je školska knjižničarka Gordana Gregurović Petrović uz podršku učiteljica Marije Klasiček,  Nevenke Puh-Malogorski i Đurđe Belošević. Čitanje naglas izmjenjivano je s različitim aktivnostima u cilju razvijanja kritičkog mišljenja, razumijevanja pročitanog, poticanja mašte i kreativnosti te bogaćenja rječnika. Koliko su učenici uživali u čitanju, promišljali odnosno čitali s razumijevanjem te kako su se osjećali tijekom provođenja projekta najbolje pokazuju njihovi dojmovi:

• Htjela bih da svaku lektiru odradimo tako. Bilo je jako poučno, zanimljivo i zabavno.
  • Čitanje naglas mi se jako sviđa jer sam sve čuo i te slike sam si mogao zamisliti. Upamtio sam sve stvari, detalje i događaje.
  • Nastava mi je bila jako zanimljiva. Da sam knjigu čitao kod kuće bilo bi mi teže razumjeti djelo. Puno toga sam naučio.
  • Jako sam zadovoljna jer sam sve razumjela dok smo čitali i radili. Bilo mi je jako lijepo i zanimljivo raditi i čitati i htjela bih da se ponovi.
  • Jako sam zadovoljna jer sam puno naučila, zabavila se i bilo mi je zanimljivo.

Više pogledajte u fotogaleriji.

Pripremila knjižničarka