Autor: Miljenko Ilić, 15. 10. 2020.

Tradiciju slavljenja školskih knjižnica započela je 1999. g.  tadašnja predsjednica Međunarodne udruge školskih knjižnica (IASL) Blanche Woolls koja je 4. ponedjeljak u mjesecu listopadu proglasila Međunarodnim danom školskih knjižnica. Proslava Međunarodnog dana prerasla je 2008. g. u Međunarodni mjesec školskih knjižnica povodom 10-te obljetnice obilježavanja. Za vrijeme trajanja mjeseca listopada nizom aktivnosti i događanja na dogovorenu temu promiče se uloga i značaj školskih knjižnica. Ovogodišnja tema glasi Nađi svoj put do dobrog zdravlja i blagostanja. Temelji na trećem UN-ovom cilju održivog razvoja Zdravlje i blagostanje.

Uz Međunarodni mjesec školskih knjižnica u listopadu započinje i obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige. Mjesec hrvatske knjige tradicionalna je nacionalna kulturna manifestacija koja se obilježava svake godine u razdoblju od 15. listopada do 15. studenoga s ciljem promicanja čitanja knjiga te su u to vrijeme knjižnice središta brojnih događanja. Ovogodišnja je manifestacija posvećena planetu Zemlji, a moto glasi  Razlistaj se! Nacionalni kviz za poticanje čitanja koji se provodi tijekom navedene manifestacije nosi naziv Istraživači planeta Z. Kviz je namijenjen učenicima osnovnih škola, a ostvaruje se više od dvadeset godina putem mreže narodnih i školskih  knjižnica.

Školska knjižnica aktivno se uključila u obilježavanje obiju navedenih manifestacija te su i ove godine za učenike planirane brojne aktivnosti – radionice, razredni projekti, nastavni satovi, izložbe, sudjelovanje u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja od kojih su neke već i ostvarene.