Autor: Milorad Videković, 20. 2. 2017.

Tijekom siječnja i veljače učenici III.b razreda naše škole iz prirode i društva učili su o prošlosti zavičaja.Tijekom nastave, za domaću zadaću, istraživali su o djetinjstvu i životu najstarijih predaka, kako se slavio Božić u prošlosti, kako  su se i kojim igračkama igrali njihovi djedovi, bake, prabake. Da bi što bolje naučili o životu u prošlosti, radili su i na projektu Putujemo kroz prošlost.Po skupinama su istraživali o zadanim temama i pripremali podatke za razredni projekt.

4.Prijevozna sredstva

Nakon istraživanja u knjižnici, muzeju, prikupljanja podataka na internetu i razgovora s pretcima te poslije konzultacije s učiteljicom o prikupljenom, učenici su izradili prezentacije.

U srijedu ( 8. veljače 2017.) imali su projektni dan na koji su u goste pozvali učenike III.a kako bi i njima prezentirali svoja saznanja. Da bi što zornije dočarali život u prošlosti, izradili su tematske plakate i vrlo interesantno ispričali zanimljivosti do kojih su došli istraživanjem pojedine teme. Posebno su ih sve zainteresirale kazne koje su učenici dobivali u školi pa su mnogi željeli isprobati kako je nekad bilo klečati na kukuruzu. Projektni dan nastavili su slušanjem pjesama zavičaja i pjevanjem narodne pjesme Jankič je dojahal. U prošlost su se vratili i okusima prošlosti. Školske kuharice pripremile su im „ajmpren župu“, a bake su ispekle zagorske štruklje i kuruznu zlevku.

Svi nastavni sadržaji tematski su bili vezani uz prošlost. Čitali su priču Kaj bi i žakel vozili, napisanu na kajkavskom narječju te rješavali zadatke riječima koji su također bili vezani uz neke sadržaje iz prošlosti zavičaja.

Učenici III.a i III. b ocijenili su  sve sadržaje, aktivnost i zanimljivost takvog rada ocjenom odličan.Svidjelo im se raditi na projektu, međusobno druženje, što su naučili puno novih sadržaja, igrali stare, gotovo zaboravljene igre, jeli hranu koju mnogi rijetko imaju prilike okusiti. Zaključili su da bi rado opet radili na nekom projeku.