O knjižnici

„Školska knjižnica pruža informacije i spoznaje neophodne za uspješno djelovanje u današnjem društvu koje se sve više zasniva na informacijama i znanju. Školska knjižnica omogućuje učenicima stjecanje vještina za cjeloživotno učenje, razvija njihovu maštu i tako im pomaže da postanu odgovorni građani.“

IFLA-ine i UNESCO-ove smjernice za školske knjižnice

  Povijest knjižnice:

Škola je sagrađena 1971. g. i do 1978. g. djeluje u sastavu OŠ «Ljudevit Gaj». Početkom srpnja 1978. g. postaje samostalna te mijenja naziv u Osnovna škola Augusta Cesarca. Školska knjižnica postoji i djeluje od početka samostalnog djelovanja škole.

Sve do 1998. g. u školi nije bilo zaposlenog knjižničara, već su se u radu uglavnom izmjenjivale učiteljice Hrvatskog jezika. Navedene godine škola dobiva odobrenje za zaposlenje knjižničara na puno radno vrijeme, no tek od 2006. g. školsku knjižnicu vodi diplomirana knjižničarka. Iste godine, prvi puta od osnutka knjižnice, započinje provođenje revizije, reinventarizacije cjelokupnog fonda i obrade građe putem novonabavljenog računalnog programa MetelWin. Od školske  godine 2007./2008. korisnici građu posuđuju putem računalnog programa, a čitav fond može se pretraživati online.

Knjižnica danas:

Knjižnica je smještena u prizemlju škole i sastoji se od dviju prostorija ukupne površine 48 m². Proširena je 2006. g. kada osim prostorije s fondom u slobodnom pristupu dobiva i čitaonicu s 12 čitateljskih mjesta. Prostor čitaonice vrlo je ugodan, opremljen novim namještajem 2008. g., ali, nažalost, još uvijek nedostatan.

Knjižnica ima tri računala s pristupom internetu. Jedno računalo koristi se za potrebe knjižničnog poslovanja dok su dva namijenjena učenicima.

Za uspješan rad školske knjižnice uz ugodan prostor i dobru opremljenost veliku važnost ima i kvalitetan knjižnični fond. Fond knjižnice obuhvaća gotovo 5700 svezaka, manju zbirku AV građe i 10-ak naslova časopisa. Uz školsku knjižničarku nabavi knjiga svojim prijedlozima pridonose ostali stručni suradnici škole i svi učitelji. Ponosni smo na bogatu referentnu zbirku, osuvremenjen učiteljski fond i činjenicu da učenici u svojoj školskoj knjižnici mogu naći dostatan broj uglavnom novih izdanja svih potrebnih lektirnih naslova. Za izbornu lektiru i slobodno čitanje nude im se djela hrvatskih i svjetskih uspješnica.

Školska knjižnica mjesto je  provođenja raznovrsnih kulturnih i obrazovnih aktivnosti. U svrhu poticanja čitanja i informacijske pismenosti organiziraju se radionice, projekti, kvizovi, realiziraju se satovi lektire i knjižnično-informacijske edukacije. Rad knjižnice pridonosi kulturnom životu škole organiziranjem književnih susreta, tematskih izložbi, obilježavanjem raznih obljetnica i manifestacija. Posebna pažnja posvećuje se obilježavanju Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica, Mjesecu hrvatske knjige i Noći knjige koja objedinjuje Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige i autorskih prava.

 Vizija za budućnost:

S obzirom na to da je prostor knjižnice premalen za brojne aktivnosti koje se u njoj provode, želja je u budućnosti prostorno proširiti i opremiti knjižnicu prema knjižničnim standardima te nastaviti obogaćivati knjižnični fond kako bi i dalje pružala podršku, radost druženja i ugodno ozračje u svladavanju novih znanja i vještina za uspješno uključivanje u suvremeno društvo i ostvarivala ulogu informacijskog, medijskog i komunikacijskog središta škole.

Radno vrijeme:

6:00 – 22:00

Adresa:

Ivana Vrencea 1

49 000 Krapina

Telefon:

+385 (49) 371 – 004

Skip to content