Održan Program prometne kulture za najmlađe

Dana 14.05.2024. u OŠ Ljudevita Gaja, Krapina skupa sa svojim područnim školama Šemnica Donja i Lepajci proveden je program Jumicar. Sudjelovali su i učenici naše škole sa svojim područnim školama.

Preventivna akcija provodi se u organizaciji Udruge Preventivni program o sigurnosti u cestovnom prometu u suradnji s tvrtkom Jumicar Hrvatska i partnerima: PU krapinsko- zagorska , PP Krapina sa ispostavom Pregrada, Jumicar Prva pomoć i DVD Krapina pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja i osnovnih škola.

Nakon održanog teorijskog dijela, učenici su prošli obuku o cestovnom prometu, prvoj pomoći i protupožarnoj zaštiti, te kroz igru utvrdili mnogo važnih lekcija. Na šarenom prometnom poligonu, djeca su imala priliku iskušati sve svoje vještine u ulozi vozača, a sve u cilju kako bi bili bolji i sigurniji pješaci.

Nakon prometa održala se radionica “Prve pomoći” koju je provodila gđica Dora Dolanski. Ukratko se ponavljaju brojevi hitnih službi nakon čega se učenicima postavlja pitanje o razlici između prve i hitne pomoći i djeca uče kako postupiti kada su u pitanju lakše ozljede (ogrebotine, opekotine, giljotine) ili kako postupiti u nekim situacijama (krvarenje iz nosa).

Pored prometnog poligona djeca su imala priliku obnoviti znanje iz cestovnog prometa, upoznati se s policijskim vozilom te zanimanjem policajca, kojeg su ponosno prezentirali policijski službenici za preventivu cestovnog prometa gđa Maja Posilović i gosp. Mirko Kranjčec iz PP Krapina sa ispostavom Pregrada. Djeca su zaista bila oduševljena svojom policijom.

Posebnu vatrogasnu radionicu pripremili su članovi DVD-a Krapina koji su polaznike upoznali s važnostima zaštite od požara, opasnim aktivnostima koje mogu izazvati požar, te načinima prevencije istog. Djeci se pokazuje unutrašnjost i oprema vatrogasnog vozila, te standardna oprema vatrogasca. Super vatrogasci sa svojom radionicom djeci su na originalan način približili svu vatrogasnu tematiku za najmlađe.

Ne sumnjamo da su drugašići uživali u nastavi na otvorenom, a veliki pozdrav šaljemo našim dragim učiteljicama razredne nastave s porukom: Uspijemo li ovim programom spasiti samo jedan dječji život, smatrat ćemo ga uspješnim!

Više možete pročitati ovdje.